PAS Conferentie 2026

Congres/Evenement Klassikaal 05/11/2026 7 PE
PAS Conferentie 2026
Early bird

01/07/2026

€ 345,00 (€ 345,00 incl. / vrijgesteld van BTW)

€ 445,00 (€ 445,00 incl. / vrijgesteld van BTW)
Registratie

04/11/2026

€ 495,00 (€ 495,00 incl. / vrijgesteld van BTW)

€ 395,00 (€ 395,00 incl. / vrijgesteld van BTW)
Informatie

5 nov. 2026 | 09:30 - 18:00

Mauritskazerne, Frisopark 2, Ede

Nederlands

Alle niveaus

7 PE

Tijdens de PAS Conferentie 2026 staat het versterken van effectiviteit centraal. We gaan in op de unieke uitdagingen én kansen van kleinere auditdiensten. 

Het thema is 'Branie in een BANI wereld'. Na een periode van VUCA is de wereld beland in een periode van BANI (Brittle (broos), Anxious (onzeker), Non-linear en Incomprehensible (onbegrijpelijk). Hoe houd je je staande als auditor in een BANI wereld? Houd je je vast aan vertrouwde plannen en werkwijzen? Probeer je mee te bewegen op de (onstuimige) golven? Of ben je juist een branie in een BANI wereld? 

Sprekers

Frank Schaper

Trump begrijpen

Donald Trump bepaalt nu al 10 jaar het wereldnieuws, met 2026 als piekjaar door zijn Iran-oorlog, de aankomende mid-termverkiezingen en zijn megalomane bouwplannen. Hoe is Trump de meest corrupte, megalomane en incompetente president uit de Amerikaanse geschiedenis geworden? Wie zijn zijn rolmodellen en wat bezielt zijn miljoenen volgelingen? Volgens Frank Schaper, leiderschapsexpert en auteur van de Trump-trilogie The Great American Dictator, heeft de neergang van Trump zich inmiddels ingezet. Maar wat staat ons nog te wachten tijdens de rest van zijn regeerperiode en hoe moet Europa met hem omgaan?

Kolonel Arjen Buma

Van efficiëntie naar veerkracht

De internationale veiligheidsomgeving verandert in hoog tempo. Dreigingen ontwikkelen zich sneller, zijn minder voorspelbaar en hebben vaak een directe impact op organisaties en hun vermogen om te handelen. Voor Defensie betekent dit een verschuiving van efficiënt optimaliseren naar het versterken van operationele en organisatorische veerkracht.

Kolonel Arjen Buma neemt deelnemers mee in de uitdagingen waarmee Defensie dagelijks wordt geconfronteerd. Vanuit zijn rol als afdelingshoofd Financiën bij het Operationeel Hoofdkwartier bevindt hij zich dicht bij missies en operaties wereldwijd. Hij laat zien hoe een organisatie omgaat met onzekerheid, schaarste, complexe besluitvorming en snel veranderende omstandigheden.

Welke lessen zijn hieruit te trekken voor internal audit? En hoe kunnen auditors bijdragen aan het versterken van de weerbaarheid van hun organisatie in een omgeving waarin niet alles voorspelbaar of beheersbaar is?

Luitenant-Kolonel Jaap-Jan Daverschot

Weerbaarheid vanuit twee werelden

Wat gebeurt er wanneer de ervaringen uit Defensie samenkomen met de inzichten uit de financiële sector? Luitenant-Kolonel Jaap-Jan Daverschot beweegt zich dagelijks tussen beide werelden.

Na een loopbaan als beroepsmilitair in diverse bedrijfseconomische functies maakte hij de overstap naar de financiële sector, waar hij onder meer werkzaam is als auditor. Daarnaast is hij actief als reservist en adviseert hij militaire commandanten over bedrijfsvoeringsvraagstukken.

Vanuit deze unieke combinatie van ervaringen deelt hij zijn visie op bestuurlijke weerbaarheid, besluitvorming onder onzekerheid en de rol van governance, risicomanagement en internal audit in een complexe en voortdurend veranderende omgeving.

Corine Tol & Quinty Danko

De verleiding van zekerheid. Wat doet AI met hoe wij denken en besluiten.

AI en data analyses beloven zekerheid in een BANI wereld vol onzekerheid en complexiteit. Voor kleine internal auditafdelingen zijn ze aantrekkelijk: ze vergroten analysekracht en efficiëntie. Maar wat doen ze met ons gedrag? In deze sessie staat de mens achter de analyse centraal. Wat gebeurt er met professioneel oordeel, eigenaarschap en kritische tegenspraak wanneer algoritmen overtuigende uitkomsten presenteren? Vanuit een soft controls perspectief verkennen we herkenbare dilemma’s. Geen tools, maar food for thought voor auditors die met branie willen blijven twijfelen en aanspreken.

Het programma

Het programma is opgebouwd rondom herkenbare situaties en vraagstukken waarmee auditors uit kleine auditdiensten dagelijks te maken hebben. De opzet biedt een mix van plenaire inzichten en interactieve deelsessies, met volop ruimte voor reflectie, uitwisseling en praktische toepasbaarheid.

StartEindeDuurOnderdeelPlenairOnderwerp
09:0009:3030 minInloop  
09:3009:4515 minIntroductiePAS commissie 
09:4510:4560 minPlenair 1Kolonel Arjen BrumaWeerbaarheid
10:4511:0015 minZaalwissel  
11:0012:0060 minBreak out 1Zie hieronder 
12:0013:0060 minLunch  
13:0014:0060 minBreak out 2Zie hieronder 
14:0014:1515 minZaalwissel  
14:1515:1560 minPlenair 2Lisa de Wilde & Toine van den HurkAls er een aanval is (Cyber)
15:1515:4530 minPauze  
15:4517:0075 minPlenair 3Frank SchaperTrump begrijpen
17:0017:1515 minAfsluiting  
17:1518:0045 minBorrel  

Break-out sessies

Tijdens het programma kies je twee sessies uit een reeks van drie interactieve break-outs. Elke sessie is afgestemd op de praktijk van kleinere auditdiensten en wordt begeleid door ervaren vakgenoten.

BeginEindeThemaSprekersOrganisatie
11:0012:00SAAF initiatief - AI agents door en voor auditorsFrank van DisselMollie
11:0012:00Nog te bepalen, defensie & Internal auditJaap-Jan DaverschotDefensie / ZZP'er
11:0012:00De verleiding van zekerheid. Wat doet AI met hoe wij denken en besluiten.Corine Tol & Quinty DankoKPMG
13:0014:00SAAF initiatief - AI agents door en voor auditorsFrank van DisselMollie
13:0014:00Nog te bepalen, rol van Gasunie en audit in BANI wereldRonald JansenGasunie
13:0014:00Wendbaarheid Internal Audit - opvolging dag van de Internal AuditorErik Hessels & Roel van LieropIIA & TU/e

Locatie

Frisopark 2, 6711 JC Ede
mauritskazerne.nl | T. 088 000 15 01

 

Enkele testimonials over de PAS Conferentie

“Ik vond het top. Met name de vrij ruime spreektijd vond ik een verademing. Zo konden de spreker echt hun verhaal kwijt. Top!”
“Prima bijeenkomst goed georganiseerd. Dank aan de PAS-commissie. Ook de onderwerp keuze sluit goed aan op de actualiteit”
“Naast een goed programma ook voldoende mogelijkheid gekregen om te netwerken”
“Vooral de 'sfeer' was goed”
“Super seminar. Ga zo door!”
“Als dit de onderlat voor het niveau van de conferentie is, is dat meer dan prima!”
“Graag ook oog voor locaties die makkelijk met OV bereikbaar zijn (dichtbij treinstations)”

 

De PAS Conferentie wordt mede dankzij IIA Partner ARC People mogelijk gemaakt.